Soczewki kontaktowe dla wygody... i urody

Soczewki kontaktowe dostępne są na rynku od kilkudziesięciu lat. Stale zyskują na popularności wśród osób, które mają wady wzroku i wybierają właśnie taki sposób ich korygowania. Jednakże soczewki kontaktowe można nosić także ze względów modowych – co jeszcze niedawno było charakterystyczne tylko dla okularów. Jakie są więc rodzaje soczewek kontaktowych i co koniecznie trzeba zrobić, zanim zdecydujemy się założyć jedne z nich?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można dzielić względem różnych kryteriów. Na początek weźmy ich przeznaczenie.

Korekcyjne soczewki kontaktowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do poprawiania jakości i komfortu widzenia osobom, które dotknięte są wadami wzroku. Dotyczy to wszystkich najpopularniejszych wad:

  • dalekowzroczności,
  • krótkowzroczności,
  • astygmatyzmu,
  • prezbiopii.

A także ich połączenia, bo nie jest niczym dziwnym, że dana osoba ma jednocześnie astygmatyzm  i np. dalekowzroczność.

Powyższe rodzaje soczewek można podzielić także ze względu na to, z jakiego materiału są wykonane oraz jak długo można je nosić. Właśnie tryb noszenia jest najbardziej interesujący dla statystycznego użytkownika.

Tak więc soczewki dzielimy na:

  • jednodniowe,
  • o przedłużonym czasie noszenia.

Jednodniowe to takie, które zakładane są rano, noszone przez cały dzień, a następnie wyrzucane. Soczewki o przedłużonym trybie noszenia to dwutygodniowe oraz miesięczne, z czego najbardziej popularne są te drugie. W tym przypadku mogą one być używane przez miesiąc – czyli 30 dni. Tu również możemy wyróżnić dwa rodzaje. Soczewki dzienne są zakładane rano, noszone przez cały dzień, a następnie zdejmowane. Soczewki całodobowe noszone są przez kilka dni z rzędu, również w nocy. W obu przypadkach po zdjęciu należy je przemyć i umieścić w pojemniczku do przechowywania.

Jeśli chodzi o soczewki kosmetyczne, to zdecydowanie najbardziej popularne są soczewki jednodniowe kolorowe, stosowane głównie okazjonalnie. Ich atutem jest fakt, że mogą – i to nawet znacząco – zmienić barwę i wygląd oczu. Dostępne są w przeróżnych wersjach kolorystycznych i pozwalają błyskawicznie odmienić swój wizerunek. Zarówno codzienny, jak i przeznaczony na bardziej specjalne okazje. Soczewki kolorowe dostępne są bowiem również w wersji ze wzorami – kwadraty, okręgi, oczy smoka, Saurona czy zombie. Taki wizerunek może robić oszałamiające wrażenie np. na imprezie, chociaż nie zawsze noszenie na co dzień będzie dobrym pomysłem. Zanim jednak dojdzie do jakiegokolwiek noszenia, należy poczynić jeden, kluczowy krok.

Wizyta u specjalisty

Soczewki kontaktowe, niezależnie od przeznaczenia, nie powinny być noszone bez konsultacji z lekarzem okulistą albo optometrystą. Z prostego powodu – nie każda osoba może nosić soczewki. Chociaż takie przypadki są naprawdę sporadyczne, to jednak koniecznie trzeba się upewnić, że nie zachodzą w naszym przypadku. Może to być związane z chorobami oczu (jaskra), ogólnoustrojowymi (cukrzyca), przejściowymi stanami (ciąża) i zawsze jest oceniane indywidualnie. Nie są z tego zwolnione osoby, które noszą soczewki jedynie w celu modowym, ani te, które noszą okulary i chcą zmienić je na soczewki lub używać ich zamiennie. Dobór soczewek kontaktowych uwzględnia wadę wzroku i może się okazać, że ich wartość korekcyjna jest inna niż okularów. Uwzględnia także indywidualne predyspozycje, np. skłonność oczu do podrażnień, alergie na pyłki, roztocza, kurz czy wręcz materiał, z którego wykonane są soczewki. Również tryb życia ma swoje znaczenie, bo część osób potrzebuje soczewek wyłącznie w dzień, a niektóre muszą nosić je również po zmroku lub spać w nich, by od razu po przebudzeniu dysonować możliwością idealnego widzenia.

Artykuł partnera

Autor

Butik "My lovely bag"

Jako założyciele butiku wierzymy, że damska torebka to jedna z najważnejszych przedmiotów kobiety -współtworzy stylizacje -organizuje -zawiera niezbędny pakunek kobiety. Kochamy torebki!

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zapraszamy do przeczytania naszych artykułów, w których znajdziesz porady dotyczące torebki dopasowanej do Twoich potrzeb, a także doboru do niej odpowiedniej odzieży i butów. 

Partnerem serwisu jest http://szafencja.pl